TOPlist TOPlist

Ako si vybrať správny typ kávovaru do domácnosti

Káva je po vode a čaji tretím najpopulárnejším nápojom na svete. Mnoho ľudí si nevie bez šálky tejto dobroty predstaviť ani len jeden deň. Jej vôňa a chuť si získali nespočetné množstvo priaznivcov a musíme dodať, že oprávnene. Dnes si už ľudia čoraz častejšie pripravujú kávu v domácnosti a na to pružne reagovali aj výrobcovia. Výsledkom je, že v súčasnosti nájdeme na trhu veľké množstvo rozličných kávovarov.

Ako si vybrať kávovar? Je potrebné sa zorientovať v základných typoch. Aké majú prednosti a špecifiká, sa dozviete v tomto texte.

Základné delenie

Rozlišujeme štyri veľké kategórie kávovarov, z ktorých každý má svoje charakteristické vlastnosti a tie ho zároveň predurčujú inému koncovému užívateľovi.

Ide o tieto typy kávovarov:

 • pákové kávovary
 • kapsulové kávovary
 • automatické kávovary
 • moka kávovary
 • vstavané kávovary

Hlavné rozdiely medzi jednotlivými druhmi spočívajú v odlišnom princípe fungovania, náročnosti obsluhy, samozrejme ceny a v neposlednom rade aj chuťových vlastnostiach kávy.

Poďme si jednotlivé kávovary opísať podrobnejšie.

 

Pákové kávovary


Toto je voľba pre náročného degustátora kávy. Laicky povedané, ide o domácu verziu profesionálnych presso kávovarov, aké používajú v podnikoch.

Príprava nápoja sa stáva akýmsi rituálom, čo si, prirodzene, žiada väčšie množstvo času. Celý proces však máte pod úplnou kontrolou a výsledok záleží len od vás.

Spomínaná páka má v sebe zabudované antikorové sitko, do ktorého je potrebné nasypať čerstvo namletú kávu. Tá sa následne utlačí a celý diel je nutné pevne zafixovať do hlavice kávovaru (pod výpust vody). Po stlačení tlačítka a krátkej príprave vytečie lahodný nápoj do pripravenej šálky. Samozrejmosťou je ešte predtým naliať vodu do zásobníka.

Ide o čosi zložitejší proces, ako je jednoduché zaliatie instantnej kávy zovretou vodou. Ocenia ho najmä nadšenci a fanúšikovia tohto nápoja, rovnako tiež baristi – amatéri.

Pri výbere pákového kávovaru dbajte na:

 • konštrukčný materiál (nerez je kvalitnejšia než plast, no zároveň aj drahšia)
 • náročnosť obsluhy (sú kávovary s pokročilejšími funkciami)
 • prítomnosť mlynčeka v balení (väčšinou je potrebné ho dokúpiť)
 • rozmery
 • náročnosť údržby a čistenia

 

Kapsulové kávovary


Tieto prístroje si vyžadujú minimálne zapojenie zo strany užívateľa. Postačí do kávovaru vložiť kapsulu (a, samozrejme, naliať vodu), v ktorej je čerstvo zomletá káva. Na výber máte z množstva rôznych druhov, okrem iného si takto viete pripraviť aj kakao, capuccino či čaj.

Obsluha je teda veľmi jednoduchá, rýchla a takto pripravená káva je kvalitatívne na vysokej úrovni. Ďalšou výhodou sú zvyčajne menšie rozmery kávovaru a taktiež rôzne štýlové dizajny týchto prístrojov.

Ak ste sa rozhodli pre kapsulový druh kávovaru, všímajte si:

 • rozmery
 • sortiment použiteľných kapsúl
 • dizajn

 

Automatické kávovary


Tento šikovný prístroj odvedie všetku robotu za vás.

Namelie kávu podľa vašich predstáv, pridá mlieko ak to budete požadovať, dokonca dokáže aj predhriať šálky.

A to nie je zďaleka všetko!

Existujú prístroje, ktoré majú oveľa väčšie množstvo funkcií (voliteľná intenzita arómy, teplota kávy, príprava ďalších nápojov – latte, ristretto a pod.). Toto všetko zvládne iba stlačením tlačítka.

Prevádzka takéhoto kávovaru je teda nesmierne jednoduchá, čo sa však zvykne odraziť na vyššej cene a väčších rozmeroch.

Pri kúpe automatického kávovaru dbajte na:

 • konštrukčný materiál
 • rozmery
 • množstvo funkcií
 • náročnosť údržby a čistenia

De’Longhi ECAM 22.110 B Test

Porovnanie cien Elegantný fešák Robustný a zároveň tak jemný. Presne ako vaša káva. Kávovar De'Longhi ECAM 22.110 vynikajúco dodá nádych dokonalosti celej vašej kuchyni. Podobne sa tak postará aj o vašu kávu. Jedinou vašou prácou je zapnúť ...

9.4
2 DéLonghi ESAM3000B Magnifica

DéLonghi ESAM3000B Magnifica

Porovnanie cien Magnet pre vašu kuchyňu Moderný vzhľad tohto kávovaru očarí každého kto navštívi vašu kuchyňu. Kávovar je vyrobený z veľmi kvalitných materiálov, ktorý pôsobí robustne a elegantne zároveň. Vzhľad ale nie je jediným spôsobom, ...

Hodnotenie používateľov:
8

 

Moka kávovary


Takýto kávovar svojím dizajnom trochu pripomína rýchlovarnú kanvicu. Ide o trojdielny tlakový prístroj.

Spodok tvorí nádoba s vodou, ktorá sa zohrievaním vplyvom tlaku pretláča cez strednú časť s mletou kávou a do vrchného dielu už prúdi požadovaný čarovný mix.

Tepelným zdrojom pri moka kávovaroch je buď plameň sporáku (alebo obdobne), prípadne elektrický prúd (pri káblových kávovaroch).

Výsledná káva je silná a aromatická, podobná tradičnej talianskej, ako vôňou, tak chuťovými vlastnosťami. Výhodami moka kávovaru sú malé rozmery, jednoduchosť a rýchlosť prípravy, nenáročná údržba a čistenie, a nízka cena.

Pri výbere moka kanvičky si všímajte predovšetkým:

 • tepelný zdroj
 • dizajn
 • rozmery

 

Vstavané kávovary


Ak ste skutočný milovník kávy, na trhu môžete nájsť vstavané kávovary.

Vstavaný kávovar vám môže ušetriť miesto na kuchynskej linke a krásne zapadne do vašej kuchyne.

Pracujú na rôznych princípoch. Na trhu nájdete vstavané pákové(press) alebo automatické vstavané kávovary.

Cena týchto kávovarov je väčšinou vyššia ako pri klasických kávovaroch, avšak je to skutočný dizajnový prvok pre vašu kuchyňu.

 

Ako si vybrať správny typ kávovaru do domácnosti
4.4 (88%) 5 hlasov

2 komentáre
 1. Odpovedať
  Peter december 21, 2017 o 12:53 pm

  takže ktorý je najlepší?

  • Odpovedať
   Redakciakuchyne december 23, 2017 o 10:28 am

   Môžete si pozrieť článok 10 naj kávovarov, kde si určite nájdete ten správny vo vašej cenovej relácii. My odporúčame automatický kávovar Jura E8, ktorých je trochu drahší alebo z lacnejších kávovarov napríklad DéLonghi 23.420. V spomínanom článku nájdete aj pákové kávovary, ktoré pripravia perfektnú kávičku a sú lacnejšie ako väčšina automatických. Dúfame že si vyberiete kávovar, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky 🙂

Napísať komentár

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Cameras (0)
 • Phones (0)
Compare
0