TOPlist TOPlist

Výška a rozmery kuchynskej linky? Varte pohodlne a s radosťou v praktickej kuchyni!

V krásnej útulnej kuchyni sa dobre varí, ale vo funkčne zostavenej kuchyni sa varí ešte lepšie. Ak ste už niekedy zariaďovali byt alebo dom, iste viete, že dobre zostavená a krásna kuchyňa je srdcom spokojného domova.

Čo všetko musíte teda zvážiť predtým než si objednáte vysnívanú kuchynskú linku?

Rozmery a tvar kuchynskej zostavy

Pred samotnou kúpou kuchynskej zostavy je dôležité správne a presne pomerať celkovú kapacitu miestnosti. Nechcete predsa, aby ste si objednali kuchynskú linku, ktorá sa do vašich priestorov nevojde alebo naopak bude vyzerať akoby jej ešte časť chýbala.

Podľa viacerých štúdií môžeme definovať 5 základných oblastí kuchyne: skladovacie priestory, úložné priestory, drezová oblasť, oblasť prípravy jedla a časť na samotné varenie.

Práve správne rozmiestnenie a usporiadanie jednotlivých oblastí zaručuje efektívnosť a funkčnosť kuchyne. Podľa veľkosti a potreby je možné zostaviť 3 základné typy kuchyne – lineárnu, v tvare L a v tvare U.

ako vybrať správnu výšku kuchynskej dosky

Späť ↑

Výška kuchynskej linky

Okrem šírky a hĺbky jednotlivých skriniek je potrebné premyslieť aj celkovú výšku kuchynskej linky, a teda výšku závesu vrchných skriniek, ale tiež výšku pracovnej dosky a spodných skriniek. Ideálne je všetko zariadiť tak, aby ste pri práci v kuchyni mali všetko po ruke, aby ste sa z prípravy jedla mohli čo najviac tešiť.

To ako bude vaša kuchynská linka vysoká alebo ako vysoko budete mať zavesené vrchné skrinky veľmi závisí od výšky pracovnej dosky a celkových rozmerov vrchných skriniek . Medzi pracovnou doskou a vrchnými skrinkami býva optimálne rozmer medzi 50-60cm, aby sa pracovná doska dala efektívne využiť.

Pokiaľ patríte medzi populáciu vyššieho vzrastu, môžu vaše skrinky končiť takmer pri strope, len nesmiete zabudnúť na otváranie dvierok a výšku poslednej poličky. Ak by ste si však zvolili policu príliš vysoko, nezúfajte, do vrchnej poličky sa aj tak väčšinou odkladá všetko málo potrebné.

Späť ↑

Výška kuchynskej dosky

Stáť pri pracovnej doske, ktorá je príliš nízka alebo privysoká núti človeka stavať sa do rôznych krkolomných pozícií, ktoré vôbec nie sú pohodlné a pri dlhodobom trvaní môžu mať vážne následky na zdraví človeka. Keďže priemerná výška človeka sa postupom času zvyšuje, je vhodné obhliadať sa po takých rozmeroch skriniek a pracovnej plochy, ktoré vám budú najviac sedieť.

Optimálna výška pracovnej dosky pre osoby do 170cm je od 760 – 880mm.

Pri bežnej výške 170-180 cm je pohodlné mať pracovnú dosku vo výške 880- 910 mm.

A pri výške nad 180cm je to 940mm a viac.

ake rozmery kuchynskej linky

Dobrá rada: V prípade že sa vo vašej  domácnosti osoby s rôznymi výškami, napríklad 170cm a 190cm, je dobré zvoliť zlatú strednú cestu, prípadne sa viac prispôsobiť tej osobe, kto varí častejšie.

Späť ↑

Hĺbka skriniek alebo šírka  pracovnej dosky

Bežne používaná hĺbka skriniek je 60cm. V poslednej dobe je však trend rozširovania pracovnej plochy na 65–80cm, čím sa zefektívni nielen príprava pokrmov, ale sa aj zvýši využiteľnosť priestoru. Tým pádom môžete mať aj hlbšie spodné skrinky, a teda viac potrebného úložného priestoru. Veď v kuchyni je takmer vždy nedostatok miesta na uloženie hrncov, panvíc, robotov, misiek a všetkého potrebného.

Dobrá rada: Ak si zvolíte skrinky z hĺbkou 80cm, má to ešte jednu výhodu. Vďaka tomuto kroku môžete mať vrchné skrinky nižšie zavesené a nebudú vám prekážať pri práci. Ak ste teda nižšej postavy a máte dostatok priestoru, i tento fakt stojí za zváženie.

Pozor však!!! Takto netypizované skrinky nebude ľahké na trhu nájsť presne vo farbe a vo vami požadovanom type materiálu. Ak sa vám však podarí posunúť hĺbku skriniek aspoň na 65 cm, stále budete mať viac pracovného priestoru pre seba.

Výška a rozmery kuchynskej linky? Varte pohodlne a s radosťou v praktickej kuchyni!
2.8 (56.25%) 16 hlasov

Máte skúsenosti s týmto produktom? Pridajte hodnotenie.

Napísať komentár

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Cameras (0)
  • Phones (0)
Compare
0